Mastervolt AC Master 24/2500 230V/50-60HZ
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
Availability:
Usually ships in 2-3 days
Description
Reliable AC power for recreational and semi-professional use
These affordable sine wave inverters convert 12 or 24 V battery voltage into reliable 230 V 50/60 Hz or 120 V 50/60 Hz grid power, making them ideal for recreational and semi-professional applications. The AC Master series is easy to install and delivers full output, even under the most demanding conditions. The pure sine wave technology provides an outstanding power quality, ensuring the correct functioning of sensitive equipment. The usage of high frequency switching technology eliminates any annoying humming and buzzing sounds.
## Features##
Features
  • Pure sine wave technology protects sensitive equipment.
  • Delivers full output at high peak power under the most demanding conditions.
  • Automatic power saving system for extended runtime.
  • Compact and lightweight design, saving valuable installation time.
  • Variable speed fan for quiet operation at low power.
  • Optional remote control for instant switch off of the inverter and all connected equipment (not available for the 300 and 500 W models).
  • Convenient plug connection for all models, 2500/3500 Watt models also hard wired.
In addition, the 2500/3500 Watt models offer:
  • Combine 2 up to 15 units to obtain high power or 3-phase systems.
  • Integrated transfer system, switches automatically between AC power sources.
Applications
## Specifications##
Specifications
General specifications
Output voltage 230/240 V – 50/60 Hz (selectable)
Output waveform true sine
Nominal battery voltage 24 V
Recommended battery capacity ≥ 135 Ah
Continuous power at 25 °C / 77 °F, cos phi 1 2500 W
Continuous power at 40 °C / 104 °F, cos phi 1 2500 W
Peak load (3 s) < 3000 W
Peak load (< 0.2 s) < 4000 W
AC connection hardwired + plug connection EU (Schuko), or with NZ/AU plug (code 28422500)
Galvanic isolation yes
Efficiency 88 %
Parallel configuration yes, up to 15 units
3-Phase configuration yes, 3 units
Display/read-out LED indication: battery voltage, load level, status
Alarms potential free alarm contact
Dimensions, hxwxd 283 x 436 x 128 mm
11.1 x 17.2 x 5.0 inch
Weight 8 kg
17.6 lb
Compliance CE, E-mark, RCM
Technical specifications
Technology high frequency, input & output fully isolated
Low battery voltage, switches off at 21 V
Low battery voltage, switches on at 25 V
High battery voltage, switches off at 33 V
High battery voltage, switches on at 29 V
Input current (nominal load) 125 A
No-load power consumption (ON mode) < 1.8 A
No-load power consumption (energy saving mode) < 0.7 A
Minimal DC fuse (slow blow) 160 A
Minimal cable size 50 mm²
Harmonic distortion typical < 5 %
Cos phi all power factors allowed
Temperature range (ambient temp.) -20 °C to 60 °C, derating power > 40